College of Law > Faculty & Staff > Adjunct Faculty

Adjunct Faculty

Julie Baratta

LARC II
 

Victoria Beatty

LARC II
 

Lester Bovia

Externship Seminar
 

Steven Branstedt

Legal Drafting: Transactions
 

Tara Bhupathi

Drafting: Trademark
 

Lester Bovia

Externship Seminar
 

Steven Brandstedt

Drafting: Transactions
 

Margaret Brosnahan

Trial Advocacy I
 

Cindy Brown

Trial Advocacy I
 

Patrick Bruks

Mergers & Acquisitions
 

Arunas Buntinas

Introduction to Legal Research & Writing
 

Greg Casimer

Field Clinic Seminar: Technology & Intellectual Property Law
 

Caroline Chapman

Externship Seminar
 

James Clark

Litigation Lab
 

Katheryn Dutenhaver

Mediation
 

Andrea Flynn

Legal Drafting: Health Law
 

Sara Garber

Field Clinic Practice: Civil Rights
 

Robert Gevirtz

Legal Clinic II: Misdemeanor
 

Gerald Golden

Labor Law
 

Leonard Goodman

Federal Criminal Law
 

Jack Gorman/strong>

Law Practice Technology
 

Anne Hudson

Practical Legal Research: Intellectual Property, Introduction to Legal Research & Writing
 

Lisa Huge

Legal Drafting: Child Advocacy
 

Heather Hummons

Practical Legal Research: Cultural Heritage Law
 

J. Alex Jacobson

Mediation (Family Law)
 

Ronald Kaminecki

Patent and Trademark Searching
 

Brent Kidwell

Electronic Discovery
 

Rachel Koch

Education Law & Policy
 

Eric Leafblad

Criminal Procedure for Police Professionals
 

Gilbert Lenz

Legal Clinic II: Advanced Criminal Appeals, Legal Clinic II: Criminal Appeals
 

Steven Levy

Drafting: Civil Litigation
 

Tina Lewis

Evidence
 

Travis Life

Entertainment Law
 

Christopher Ligatti

LARC II
 

Lisa Lilly

Legal Drafting: Civil Litigation
 

Terence Maccarthy

Trial Advocacy II: Persuasive Communication
 

Mitchell Marinello

Commercial Arbitration
 

Patrick Morley

Policing Special Communities
 

Ralph Morris

Negotiations
 

Craig Mousin

Asylum and Refugee Law and Policy
 

Brian Nach

Litigation Strategies: Pre-Trial Civil
 

Miranda Niles

National Trial Team
 

Ginger Odom

Criminal Procedure II: Adjudication
 

Jack O'Malley

Criminal Procedure for Police Professionals
 

Younghee Ottley

Anatomy of a Deal
 

Maria Pahl

Introduction to Legal Research & Writing
 

Christina Pannos

Legal Drafting: Art Market Transactions
 

Kamilah Parker

Externship Seminar
 

Editha Rosario-Moore

Legal Clinic II: Criminal Appeals, Legal Clinic II: Advanced Criminal Appeals
 

Danielle Ruffato

Domestic Violence Practicum
 

Ahmed Salim

Health Care Compliance & Regulations
 

Gerald Saltarelli

Commercial Arbitration
 

Katherine Schostok

Health Care: Fraud & Abuse
 

Sande Shamash

Wills & Trusts
 

Susan Sherman

Insurance Law
 

Ankur Srivastava

Externship Seminar
 

Tony Thedford

Legal Clinic II: Croak Community Legal Clinic
 

Theodore Thomas

National Trial Team
 

Elizabeth Vastine

Restorative Justice Practices
 

Mario Ventrelli

Financial Aspects of Divorce
 

Angelo Vignola

Derivatives for Attorney
 

Matthew Walters

Legal Drafting: Transactions
 

Elisabeth Ward

Post-Conflict Justice (Doctrine & Theory), Advanced International Human Rights Law Practicum, International Human Rights Law Practicum, Post-Conflict Justice Immersion (Cambodia)
 

Torrick Ward

Litigation Strategies: Pre-Trial Civil
 

Scott Weingust

Special Topics: IP Valuation in Tech, Health and other Industries
 

Maria Willmer

Practical Legal Research: Business Law
 

Emily Winfield

Animal Law
 

Steven Wiser

Legal Clinic II: Business Law (2 semester), Litigation Strategy: Intellectual Property
 

Amanda Yarusso

Field Clinic Seminar: Civil Rights

Julie Baratta

LARC I
 

Sarah Baum

Legal Clinic II: Croak Community Outreach
 

Victoria Beatty

LARC I
 

Jeffrey Becker

Music Transactions: Representing Talent
 

Gino Betts

Drafting: Criminal
 

Tara Bhupathi

Drafting: Trademark
 

Lester Bovia

Externship Seminar
 

Steven Brandstedt

Drafting: Transactions
 

Mary Brosnahan

Trial Advocacy I
 

Vincent Browne

Drafting: Civil Litigation
 

Arunas Buntinas

Criminal Procedure II: Adjudication
 

Molly Caesar

LARC III
 

Natalie Carlomango

LARC III
 

Greg Casimer

Field Clinic Seminar: Technology & Intellectual Property Law
 

Kim Chanbonpin

Race, Racism, & U.S. Law
 

Caroline Chapman

Poverty Law, Externship Seminar
 

James Clark

Litigation Lab
 

Christina Coleman

Legal Clinic II: Immigration Law
 

Bridget DiBattista

LARC III
 

Jeremy Duffy

LARC III
 

Katheryn Dutenhaver

Mediation
 

James Fujimoto

Legal Clinic II: Immigration Law
 

David Ganfield

Drafting: Transactions
 

Sara Garber

Field Clinic Seminar: Civil Rights
 

Robert Gevirtz

Legal Clinic I: Misdemeanor
 

Gary Giampetruzzi

Special Topics in the Law: Global Anti-Corruption Law and Practice
 

Edward Greenwald

U.S. Customs and Int'l Trade
 

Ajay Gupta

International Taxation
 

Ellen Gutiontov

Real Estate Transactions
 

Chiquita Hall Jackson

LARC III
 

Maria Harrigan

Legal Clinic I: Criminal Appeals
 

Lisa Huge

LARC III
 

Aliza Kaliski

Legal Clinic I: Criminal Appeals
 

Rachel Koch

Education Law & Policy
 

Brian Konkel

Sports Law
 

Eric Leafblad

Criminal Law
 

Valerie Leopold

Trial Advocacy II
 

Steven Levy

Drafting: Civil Litigation
 

Lisa Lilly

LARC III
 
 

John Lillig

Drafting: Civil Litigation
 

Robert Loeb

Prosecuting & Defending Criminal Cases: Pretrial Litigation Strategies
 

Diana Lopez

Adoption Law
 

Terence Maccarthy

Trial Advocacy II: Persuasive Communication
 

Melinda Malecki

The Practice of Health Care Law
 

Anthony Masciopinto

Externship Seminar
 

Mary McDonnell

Drafting: Transactions
 

Patrick Morley

Policing in the 21st Century: Law, Compliance and Technology
 

Ralph Morris

Negotiations
 

Allen Moye

Introduction to American Law & Legal Systems: MJ Section, Introduction to American Law & Legal Systems: FOP Section
 

John Mulligan

International Trade Law
 

Brian Nach

Litigation Strategies: Pre-Trial Civil
 

Takenya Nixon

National Trial Team
 

John O'Malley

Criminal Law
 

Markena Peavy

Law of Financial Institutions
 

Katherine Polak

National Trial Team
 

Todd Pugh

Prosecuting & Defending Criminal Cases: Pretrial Litigation Strategies
 

Rupa Ramadurai

LARC III
 

Martin Robins

IP for Corporate Transactional Attorneys
 

Matthew Rogina

LARC III
 

Danielle Ruffato

Domestic Violence Practicum
 

Katherine Schostok

Health Care: Fraud & Abuse
 

Michael Sevin

Drafting: Family Law
 

Ilana Shulman

Special Topics in the Law: Global Anti-Corruption Law and Practice
 

Dena Singer

Legal Clinic I: Misdemeanor
 

Sang Shim

LARC III
 

Steven Smith

Law Practice & Management, Legal Profession (E)
 

Ankur Srivastava

Externship Seminar: Government
 

Theodore Thomas

National Trial Team
 

Caroline Vickrey

LARC III
 

Kerry Walsh

LARC III
 

Matthew Walters

LARC III
 

Elisabeth Ward

Women's Human Rights Under Int'l Law, International Human Rights Law Practicum, Advanced International Human Rights Law Practicum
 

Torrick Ward

Litigation Strategies: Pre-Trial Civil
 

Emily Winfield

LARC III
 

Paul Winters

Mission-Based Lawyering: Legal Practice in the Non-Profit Sector
 

Steven Wiser

Legal Clinic I: Business Law (2 semester), Litigation Strategy: Intellectual Property
 

Amanda Yarusso

Field Clinic Seminar: Civil Rights

Julie Baratta

Course: LARC II
 
Victoria Beatty
Course: LARC II
 
Lester Bovia
Course: Externship Seminar
 
Steven Brandstedt
Course: Legal Drafting: Transactions
 
Mary Brosnahan
Course: Trial Advocacy I
 
Cynthia Brown
Course: Trial Advocacy I
 
Vincent Browne
Course:Legal Drafting: Civil Litigation
 
Patrick Bruks
Course: Mergers & Acquisitions
 
Arunas Buntinas
Course: Introduction to Legal Research & Writing
 
Danielle Capilla
Course: Special Topics: Health Compliance
 
Natalie Carlomango
Course: LARC II
 
Greg Casimer
Course: Field Clinic Seminar: Technology & Intellectual Property Law
 
Caroline Chapman
Course: Externship Seminar
 
James Clark
Course: Litigation Lab
 
Kelli Dudley
Course: Housing Law
 
Katheryn Dutenhaver
Course: Mediation
 
Rebecca Feinberg
Course: Bioethics
 
Edward Greenwald
Course: U.S. Customs Law and International Trade
 
Carrie Fung
Course: Elder Law
 
David Ganfield
Course: Legal Drafting: Transactions
 
Sara Garber
Course: Legal Clinic II: Civil Rights (2 semester)
 
Robert Gevirtz
Course: Legal Clinic II: Misdemeanor
 
Gerald Golden
Course: Labor Law
 
John Gorman
Course: Practical Legal Research: Practice Technology
 
Valerie Gutmann Koch
Courses: Bioethics (Online), Medical Malpractice Survey
 
Stephen Hall
Course: National Trial Team
 
Maria Harrigan
Courses: Legal Clinic II: Advanced Criminal Appeals, Legal Clinic II: Criminal Appeals
 
Thomas Hennelly
Course: Trial Advocacy I
 
Anne Hudson
Course: Practical Legal Research: Intellectual Property
 
Lisa Huge
Course: Legal Drafting: Child Advocacy
 
Heather Hummons
Course: Practical Legal Research: Cultural Heritage Law
 
Era Laudermilk
Course: Legal Drafting: Criminal
 
Eric Leafblad
Course: Criminal Procedure for Police Professionals
 
Gilbert Lenz
Courses: Legal Clinic II: Advanced Criminal Appeals, Legal Clinic II: Criminal Appeals
 
Steven Levy
Course: Legal Drafting: Civil Litigation
 
Travis Life
Course: Entertainment Law (E)
 
Christopher Ligatti
Course: LARC II
 
Lisa Lilly
Course: Legal Drafting: Civil Litigation
 
Michael Loch
Course: Transnational Civil Litigation Drafting
 
Mary Rita Luecke
Course: Trial Advocacy I
 
Terence Maccarthy
Course: Trial Advocacy II: Persuasive Communication
 
Alfredo Maldonado
Course: Trial Advocacy I
 
Deirdre McGrory
Course: Special Topics: Humanitarian Law
 
Terry Miller
Course: Remedies (Evening)
 
Patrick Morley
Course: Policing Special Communities
 
Ralph Morris
Course: Negotiations
 
Craig Mousin
Course: Asylum and Refugee Law and Policy
 
Brian Nach
Course: Litigation Strategies: Pre-Trial Civil
 
Takenya Nixon
Course: National Trial Team
 
Kevin Noonan
Course: Biotechnology Patent Strategies for the New Millenium
 
Ginger Odom
Course: Criminal Procedure II: Adjudication (E)
 
John O'Malley
Course: Criminal Procedure for Police Professionals
 
Maria Pahl
Course: Introduction to Legal Research & Writing
 
Christina Pannos
Course: Legal Drafting: IP Licensing
 
Kamilah Parker
Course: Externship Seminar
 
Katherine Polak
Course: National Trial Team
 
Jay Readey
Course: Community Development
 
Martin Robins
Course: Intellectual Property for Corporate Transactional Attorneys
 
Danielle Ruffato
Course: Domestic Violence Practicum
 
Ahmed Salim
Course: Health Care Compliance & Regulations
 
Steven Sandler
Course: Products Liability
 
Katherine Schweit
Course: Evidence (and Forensics)
 
Katherine Schostok
Course: Health Law Moot Court
 
Sande Shamash
Estate Planning
 
Dena Singer
Course: Legal Clinic II: Misdemeanor
 
Helen Skinner
Course: Externship Seminar
 
Steven Smith
Course: Law Practice Management
 
Ankur Srivastava
Course: Criminal Procedure I: Investigation (E)
 
Kenneth Suh
Course: IP International Law
 
Sara Suleiman
Course: Copyright
 
Theodore Thomas
Course: National Trial Team
 
Mario Ventrelli
Course: Financial Aspects of Divorce (E)
 
Angelo Vignola
Course: Derivatives for Attorneys
 
Elisabeth Ward
Courses: Post-Conflict Justice, Advanced International Human Rights Law Practicum, International Human Rights Law Practicum
 
Torrick Ward
Course: Litigation Strategies: Pre-Trial Civil
 
Scott Weingust
Course: Special Topics: IP Valuation in Tech, Health and other industries
 
Richard Weinmeyer
Course: Public Health
 
Maria Willmer
Course: Practical Legal Research: Business Law
 
Paul Winters
Course: Non-Profit Organizations
 
Steven Wiser
Course: Legal Clinic II: Business Law (2 semester)
 
Destiny Woods
Course: Legal Drafting: Transactions
DWOODS18@depaul.edu
 
Amanda Yarusso
Course: Legal Clinic II: Civil Rights (2 semester)
 
Lori Yokoyama
Course: Trial Advocacy II

Rita Abro 
Course: LARC III

Sonia Antolec
Course: LARC III

Julie Baratta
Course: LARC I

Victoria Beatty
Courses: LARC I, Introduction to American Law & Legal Systems: LLM Section

Jeffrey Becker 
Course: Music Law

Gino Betts
Course: Drafting: Criminal

Lester Bovia 
Course: Field Placement Seminar 

Steven Brandstedt
Course: Drafting: Transactions

Mary M. Brosnahan
Course: Trial Advocacy I (E)

Vincent Browne
Course: Drafting: Civil Litigation

Aruna Buntinas
Course: Criminal Procedure II: Adjudication

Molly Caesar
Course: LARC III

Natalie Carlomongo
Course: LARC I

Caroline Chapman
Course: Poverty Law

James Clark
Course: Litigation Lab 

Joseph Comer
Course: LARC III

Bridget DiBattista
Course: LARC III

Kelli Dudley
Course: Predatory Lending

Jeremy Duffy
Course: LARC III 

Katheryn Dutenhaver
Course: Mediation

David Ganfield 
Course: Drafting: Transactions

Sara Garber 
Course: Legal Clinic I: Civil Rights (2 semester)

Robert Gevirtz 
Course: Legal Clinic I: Misdemeanor

Ellen Gutiontov 
Course: Real Estate Transactions

Stephen Hall
Course: Moot Court: Trial Team

Anne Hudson 
Course: Advanced Legal Research

Amy Jonaitis
Course: Drafting: Family Law

Aliza Kaliski 
Course: Legal Clinic I: Criminal Appeals

Stanley Kaminski
Course: State and Local Taxation

Eric Leafblad
Course: Criminal Law 

Valerie Leopold
Course: Trial Advocacy II 

Steven Levy 
Course: LARC III

Christopher Ligatti 
Course: LARC I 

Lisa Lilly 
Courses: Drafting: Civil Litigation, LARC III

Matthew Lindsay
Course: Tort Law

Terence MacCarthy 
Course: Trial Advocacy II: Persuasive Communication (E) 

Anthony Masciopinto 
Course: Field Placement Seminar 

Scott Main 
Course: Legal Clinic I: Criminal Appeals

Peter Matejcak
Course: Taxation of Structured Real Estate Transactions

Vy'Shaey Mitchell
Course: Drafting: Civil Litigation 

Patrick Morley
Course: Policing in the 21st Century: Law, Compliance and Technology

Ralph Morris
Course: Negotiations (E)

Brian Nach
Course: Litigation Strategies: Pre-Trial Civil (E)

Takenya Nixon 
Course: National Trial Team

John O'Malley
Course: Criminal Law

Martha Pagliari
Course: LARC III: Moot Court Society

Katherine Polak
Course: National Trial Team

Matthew Rogina
Course: LARC III

Danielle Ruffato
Course: Domestic Violence Practicum

Michael Santomauro
Course: Legal Clinic I: Immigration Law

John Schmidt
Course: LARC III

Katherine Schostok
Course: Health Care: Fraud & Abuse

Sang Shim
Course: LARC III

Dena Singer
Course: Legal Clinic I: Misdemeanor

Helen Skinner
Course: Field Placement Seminar

Rachel Steiner
Course: LARC III

Raia Stoicheva
Course: Legal Clinic I: Immigration Law

Jerome Taylor
Course: Multistate Performance Test Strategies

Theodore Thomas
Courses: National Trial Team, Trial Advocacy I

Andrea Urdangen Lubelfeld
Course: Juvenile Justice

Kelly Waller
Course: LARC III

Kerry Walsh
Course: LARC III

Matthew Walters
Course: LARC III

Elisabeth Ward
Courses: Children's Human Rights Under International Law, Advanced International Human Rights Law Practicum, International Human Rights Law Practicum

Torrick Ward
Course: Litigation Strategies: Pre-Trial Civil (E)

Destiny Woods
Course: Drafting: Transactions

Steven Wiser
Courses: Legal Clinic I: Business Law (2 semester), Litigation Strategy: Intellectual Property

Amanda Yarusso
Course: Legal Clinic I: Civil Rights (2 semester)