DePaul University College of Law > About > Centers & Institutes > Center for Art, Museum & Cultural Heritage Law > Our Work > National Cultural Heritage Law Moot Court Competition > Past Competitions

Past Competitions

2017

2017 Competition Photo Gallery
Watch the final round argument!

2017 Award Winners


Champion: University of the Pacific, McGeorge School of Law
Team of Daniel Pickolick and Kyle Owen

Runner-Up: University of Mississippi School of Law
Team of Rod Hickman, Alison Guider, and Zach Roberson

Best Brief: University of California, Hastings College of Law
Team of Holden Benon, Nicholas Keats, and Andrea Swanson

Best Brief Runner-Up: South Texas College of Law Houston
Team of Emma Short, Chase Newsom, and Ross Miller

Best Oralist: Clayton Faits, Northwestern University Pritzker School of Law

Best Oralist Runner-Up: Melissa Bocanegra, University of the Pacific, McGeorge School of Law


2017 Championship Round Judges

William J. Bauer, Senior Judge
U.S. Court of Appeals for the Seventh Circuit

David F. Hamilton
U.S. Court of Appeals for the Seventh Circuit

Paul J. Kelly, Jr.
U.S. Court of Appeals for the Tenth Circuit

Mary L. Mikva
Illinois Appellate Court​

2016

2016 Competition Photo Gallery
Watch the final round argument!

2016 Award Winners


Champion: University of the Pacific, McGeorge School of Law
Team of Catherine Hawe and Chris Maloney

Runner-Up: University of Virginia
Team of Sami Al-Marzoog and David Williams

Best Brief: University of California, Hastings College of Law
Team of Diana Cao, Nalani Crisologo, and Bryan Trader

Best Brief Runner-Up: University of the Pacific, McGeorge School of Law
Team of Catherine Hawe and Chris Maloney

Best Oralist: Tie: Chris Maloney, University of the Pacific, McGeorge School of Law, and Angelina Wike, South Texas College of Law

Best Oralist Runner-Up: Karolen Younan, Chicago-Kent College of Law


2016 Final Round Panel of Judges

William J. Bauer
Senior Judge, U.S Court of Appeals for the 7th Circuit

David F. Hamilton
Judge, U.S. Court of Appeals for the 7th Circuit

Paul J. Kelly, Jr.
Judge, U.S. Court of Appeals for the 10th Circuit

Mary L. Mikva
Judge, Circuit Court of Cook County, Chancery Division​​

2015

2015 Competition Photo Gallery
Watch the final round argument!

2015 Award Winners


Champion: University of California, Hastings College of Law
Team of Andrea Tool, Nathaniel Ku, and Katherine Green

Runner-Up: Benjamin N. Cardozo School of Law
Team of Daniel Day, Vlada Monaenkova, and Zachary Gotlib

Best Brief: Northwestern University School of Law
Team of Doug Bates, Iulia Padeanu, and Anastasiya Kapustina

Best Brief Runner-Up: University of North Dakota School of Law
Team of Kendra Olson and Jesse Maier

Best Oralist: Rebecca Bucchieri, George Mason University School of Law

Best Oralist Runner-Up: Julia Haigney, George Washington University Law School


2015 Final Round Panel of Judges


William J. Bauer
Senior Judge, U.S Court of Appeals for the 7th Circuit

Paul J. Kelly, Jr.
Judge, U.S. Court of Appeals for the 10th Circuit

Mary L. Mikva
Judge, Circuit Court of Cook County, Chancery Division

Warren D. Wolfson
Retired Judge, Illinois Appellate Court, 1st District

Linda Wilde
Retired Judge, Superior Court of California​

2014

2014 Competition Photo Gallery
Watch the final round argument!

2014 Award Winners

Champion: Chicago-Kent College of Law 
Team of Paulina Lopez, Kelly O'Neill, and Hannah Tuber

Runner-Up: Indiana University Mauer School of Law 
Team of Roy Braatz, John Paul Coonrod, and Adam Doerr

Semi-Finalists: University of Mississippi School of Law & University of Washington School of Law

Best Brief:Indiana University Mauer School of Law 
Team of Roy Braatz, John Paul Coonrod, and Adam Doerr

Best Brief Runner-Up: Fordham University School of Law 
Team of Katie Gerlach and Clark Kosene

Best Oralist: Paulina Lopez, Chicago-Kent College of Law

Best Oralist Runner-Up: Malinda Pileggi, Chicago-Kent College of Law


​​2014 Final Round Panel of Judges

William J. Bauer 
Senior Judge, U.S. Court of Appeals for the 7th Circuit

Paul J. Kelly, Jr. 
Judge, U.S. Court of Appeals for the 10th Circuit

Mary L. Mikva 
Judge, Circuit Court of Cook County, Chancery Division

Warren D. Wolfson 
Retired Judge, Illinois Appellate Court, 1st District​

2013

2013 Competition Photo Gallery
Watch the final round argument!


2013 Award Winners

Champion: South Texas College of Law 
Team of Joseph Bramanti, Joel Glover, and Erin Kee

Runner-Up:University of Michigan Law School 
Team of Stephanie Goldfarb, Kelly Fabian, and Austin Anderson

Best Brief:University of Michigan Law School 
Team of Stephanie Goldfarb, Kelly Fabian, and Austin Anderson

Best Brief Runner-Up:University of the Pacific McGeorge School of Law 
Team of Devin Black, Madison Simmons, and Lauren Noland

Best Oralist:Benjamin Ford, Southern Illinois University School of Law

Best Oralist Runner-Up:Katherine Carlton, University of Michigan Law School


2013 Final Round Panel of Judges


William J. Bauer 
Senior Judge, U.S. Court of Appeals for the 7th Circuit

Sherry Hutt 
Retired Judge, Arizona State Superior Court

Paul J. Kelly, Jr. 
Judge, U.S. Court of Appeals for the 10th Circuit

Mary L. Mikva 
Judge, Circuit Court of Cook County, Chancery Division​

2012

2012 Competition Photo Gallery
Watch the final round argument!

2012 Award Winners


Champion: Chicago-Kent College of Law 
Team of Richard Poskozim and Filip Zucek

Runner-Up: South Texas College of Law 
Team of Joe Bramanti, Joel Glover, and Adriana Lopez

Best Brief: New York Law School 
Team of Sarah Garrod, Connie Gibilaro, and Mark Wheeler

Best Brief Runner-Up: South Texas College of Law 
Team of Brian Evans and Chris McKinney

Best Oralist (Tie): Traci Cosby, Widener University School of Law & Brian Evans, South Texas College of Law


​​2012 Final Round Panel of Judges


William J. Bauer 
Senior Judge, U.S. Court of Appeals for the 7th Circuit

Mary L. Mikva 
Judge, Circuit Court of Cook County, Chancery Division

Warren D. Wolfson 
Retired Judge, Illinois Appellate Court, 1st District

Diane P. Wood 
Judge, U.S. Court of Appeals for the 7th Circuit​

2011

Watchthe final round argument!

2011 Award Winners


Champion:Chicago-Kent College of Law
Team of Bryan Bienias, Stephen Gardner, and Caitlyn Jones

Runner-Up: South Texas College of Law
Team of Jessica Kasischke, Chris McKinney, and Judith Westmoreland

Best Brief: Chicago-Kent College of Law
Team of Jessie McKenzie, Kelly Silver, and Britt Steinberg

Best Brief Runner-Up: South Texas College of Law 
Team of Jessica Kasischke, Chris McKinney, and Judith Westmoreland

Best Oralist:Jennifer Bloom, John Marshall Law School

Best Oralist Runner-Up:Bryan Bienias, Chicago-Kent College of Law


2011 Final Round Panel of Judges

William J. Bauer
Senior Judge, U.S. Court of Appeals for the 7th Circuit

David F. Hamilton 
Judge, U.S. Court of Appeals for the 7th Circuit

Mary L. Mikva
Judge, Circuit Court of Cook County, Chancery Division

Warren D. Wolfson
Interim Dean, DePaul University College of Law; Retired Judge, Illinois Appellate Court, 1st District​

2010

2010 Award Winners


Champion: Loyola University New Orleans College of Law 
Team of Daniel Shanks, Geoff Sweeny, and David Vicknair

Runner-up: Widener University School of Law (Delaware campus)
Team of Angela W. Friend, Adrienne Robertson, and Nina Staggers

Best Brief: Widener University School of Law

Best Oralist: Nina Staggers, Widener University School of Law

Honorable Mention Best Oralist: Alana McMains, Northwestern University School of Law


2010 Final Round Panel of Judges


William J. Bauer 
Senior Judge, U.S. Court of Appeals for the 7th Circuit

Richard D. Cudahy
Senior Judge, U.S. Court of Appeals for the 7th Circuit

Warren D. Wolfson 
Interim Dean, DePaul University College of Law; Retired Judge, Illinois Appellate Court, 1st District